اخبار

باک بنزین را کامل پر نکنید!

باک بنزین را کامل پر نکنید : بنزین زدن امری است که هر راننده‌ای معمولا هر چند‌وقت یک بار انجام می‌دهد؛ اما بیشتر افراد به نحوه و کیفیت سوخت‌گیری در جایگاه پمپ بنزین چندان اهمیت نمی دهند و اصرار عجیبی به پرکردن کامل باک بنزین دارند. بدون اینکه بدانند این‌ کار چه مشکلاتی را می‌تواند در بر داشته باشد.

حتما بخوانید : ارزان ترین خودروهای دنده اتوماتیک در ایران

چگونگی فرآیند بنزین زدن :

وقتی قصد سوخت‌گیری خودرو را داریم نازل پمپ‌ بنزین مقدار مناسب بنزین را تشخیص میدهد و پس از پر‌شدن باک خودرو، با یک صدای کلیک و بصورت خودکار جریان بنزین را قطع می‌کند. درحقیقت این کار به دلایل افزایش ایمنی و محافظت از قطعه‌ای مهم در خودرو به نام کنیستر، که بیشتر مردم از وجود این قطعه و اهمیت آن در سیستم سوخت خودرو اطلاع ندارند، انجام می‌شود.

بنزین به خاطر ماهیت شیمیایی خود مقداری بخار تولید می‌کند که تجمع بیش ‌از‌ حد این بخارها در باک بنزین ممکن است خطر‌آفرین باشد. در خودروهای امروزی روش مناسبی برای کنترل بخارهای بنزین درنظر گرفته شده است، این روش درواقع استفاده از فیلتر بخار بنزین یعنی قطعه کنیستر است.

باک بنزین را کامل پر نکنید

کاربرد کنیستر در باک بنزین :

کنیستر درواقع قطعه‌ای‌ است که با کربن اکتیو پر شده و به‌صورت دائمی بخارهای بنزین را کنترل می‌کند و آن را به مسیر سوخت بازمی‌گرداند. بنزین مایع تأثیر مخربی بر روی کنیستر دارد. این اثر مخرب درحدی است که پس از مدتی می‌تواند باعث خراب شدن کنیستر شود و شما را مجبور کند تا این قطعه را تعویض کنید. به طور معمول هزینه زیادی را هم برای این‌کار باید پرداخت کنید. عملکرد صحیح کنیستر علاوه بر بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا در ایمنی خودرو نیز موثر است. البته می‌توانید تا حدودی از خراب شدن این قطعه جلوگیری کنید به شرطی که موارد زیر را رعایت کنید.

زمانی که نازل پمپ، جریان بنزین را قطع می کند بنزین زدن را قطع کنید

هنگامی که در پمپ بنزین در حال سوخت‌گیری خودرو هستید وقتی نازل پمپ جریان بنزین را به‌ دلیل پر شدن باک بنزین قطع کرد به بنزین زدن ادامه ندهید. معمولا عده‌ای پس از اینکه نازل پمپ بنزین جریان را قطع می کند، باز هم به بنزین زدن ادامه می‌دهند زیرا می‌خواهند به یک عدد رند برسند و وقتی که به عدد مورد نظر نزدیک می‌شوند شروع به فشردن لحظه‌ای نازل می‌کنند؛ یا احساس می‌کنند که بنزین بیشتری در باک جا می‌شود و با فشردن مجدد و چندباره نازل یا بیرون کشیدن نازل تا دهانه باک بنزین این کار را تا پر شدن کامل باک و گاهی اوقات سرریز شدن آن ادامه می‌دهند که کاملا کار اشتباهی است.

باک بنزین را کامل پر نکنید!

پر کردن باک بنزین، باعث می شود بنزین به داخل کنیستر وارد ‌شود و بتعث خرابی این قطعه می شود. از‌طرفی هم پر‌کردن بیش از حد باک بنزین موجب ریختن بنزین روی زمین می‌شود و علاوه‌بر کثیف شدن و بو‌گرفتن لباس، ممکن است باعث بوجود آمدن خطرات مهمی مثل آتش‌سوزی و انفجار در جایگاه سوخت شود.

با توجه به مواردی که گفته شد پیشنهاد ما این است که هرگز تلاش نکنید که باک بنزین خودروی خود را بیش از حد پر کنید، چون همانطور که توضیح داده شد این امر ممکن است ایراداتی را برای خودروی شما به دنبال داشته باشد.

چاپخانه آنلاین چاپ نوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *