اخبار

آموزش نگهداری و پرورش قناری

آموزش نگهداری و پرورش قناری : قناری پرنده ای زیبا و گران قیمت اما بسیار حساس است و به همین خاطر نگهداری و پرورش قناری به روش صحیح، بسیار مهم و حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم در مورد نگهداری قناری اطلاعات مفید و نکات ریز به ریز نگهداری و پرورش قناری از جمله غذا، قفس و جفت کردن قناری ها را شرح دهیم.

قناری را همه می شناسیم. پرنده ای که به آواز دلنشین و موزون آن مشهور است. البته زیبایی رنگ های این پرنده را هم نباید فراموش کرد. رنگ های سبز (سوخته و چمنی)، دارچینی، قرمز، زرد، طلائی، سفید، طوسی و آهویی از رنگ های این پرنده می باشند. ولی قناری هایی با مخلوطی از این رنگ ها نیز در طبیعت وجود دارند که به آنها ابلق گفته می شود. اغلب قناری های ابلق با ترکیب نژادها به وجود آمده اند.

در اکثر کشور ها پرورش قناری رواج دارد و به آن بهای زیادی داده می شود. ولی در تاریخچه این پرنده کشف و شناخت اولیه آن را به اسپانیایی ها نسبت داده اند.

آموزش نگهداری و پرورش قناری

انواع مختلفی از این پرنده موجود است که مهمترین آنها عبارتند از: جیور،ی ورک(یا یورکشار)، فری و انواع معمولی آن که به نام رسمی مشهور اند.

نگهداری و پرورش قناری کار پیجیده ای نیست و بر خلاف تصور عام شما می توانید با نگهداری صحیح ازآن در خانه از وجودش لذت برده و برای پرنده هم زندگی خوبی فراهم کنید.

خرید قناری :

همانطور که گفته شد قناری ها انواع مختلفی دارند ولی برای مبتدی ها قناری رسمی مناسب است و از لحاظ استقامت بدنی هم نسبتاً مناسب است .درضمن گونه های دیگر قناری کمی گرانتر هستند و شما در صورت ناتوانی در نگهداری صحیح از آنها و نگرفتن نتیجه مطلوب دلزده خواهید شد.

دقت داشته باشید که در این پرنده هم مانند بقیه پرندگان آواز خوان فقط گونه نر قادر به خواندن است و قیمتش هم از ماده تا حدود زیادی گرانتر می باشد و ماده ها فقط قابلیت جوجه کشی و تولید مثل دارند.

توجه داشته باشید که جوجه کشی از قناری را معمولا زمانی که قناری ها آماده اند و در فصل آن انجام میدهند ولی از خصوصیات قناری خوب باید به صاف و یکدست بودن پر ها همراه با درخشنده بودن رنگشان، هیکل خوب و روی فرم پرنده، نشاط و تحرک بالا(پرنده در گوشه ی قفس پف کرده نباشد) ،روشنی و جلای چشمان و در نرهای مست و آماده برای جفت گیری: بیقراری و خواندن با صدای بلند و رسا و برای ماده ها سوت کوتاه کشیدن و گرفتن پر و کاغذ به دهان و جمع کردن آنها در گوشه ای از قفس اشاره کرد.

این پرنده در طبیعت به صورت انفرادی زندگی میکند. قناری در اواسط فصل جفت گیری تمایل به تولید مثل پیدا می‌کند. درمورد رفتار تولید مثل، قناری‌ها مثل ساعت‌ها هستند و از میزان نور خورشید در طول روز استفاده می‌کنند تا زمان جفت گیری آنها را تعیین کند. این رفتار طبیعی می تواند برای قناری‌های داخل خانه که زندگی شان پر از نورهای مصنوعی و نور چراغ است، مضر باشد.

لانه هر پرنده عامل مهمی برای سالم نگه‌داشتن آن به شمار می رود، اما لانه مناسب قناری برای شادابی و آواز خواندنش ضروری و حائز اهمیت است.

آموزش نگهداری و پرورش قناری

اصول نگهداری از قناری :

  1. تغذیه قناری : غذای اصلی قناری تخم کتان است که نیاز عمده قناری را تامین می کند اما نه همه نیاز هایش. دانه های دیگر نیز مانند: خرفه، تخم کاهو، ارزن، شاهدانه، تخم شلغم، ترب و بلغور جو هم در دوره های زمانی مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. چون هر دانه خاصیت خود را دارد به عنوان مثال تخم کاهو و خرفه، خنک و بالعکس دانه هایی مثل ارزن و ..طبع گرم دارند. میزان دانه های مختلف از زمان پرریزان (در فصل تابستان) تا پایان دوران جوجه کشی متفاوت است. دان نرم نیز که مخلوطی از شیر خشک، آرد سوخاری، تخم مرغ و سبوس است در زمان جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرند.
  2. مکان نگهداری قناری :. قناری نباید در معرض مستقیم باد باشد ولی در عین حال باید هوای مکان قناری تهویه شود. مکان آرام برای قناری هم باید مورد توجه باشد و در بعضی مواقع موسیقی آرامی برای این پرنده گذاشت.
  3. نور دهی : نور دهی نقش مهمی برای قناری ایفا می کند. باید دقت داشته باشید که بیشترین طول روز در تیر ماه است که حدود 15 ساعت است و در زمستان به کمترین حد خود و حدود 10 ساعت می رسد. به همین خاطر از تیر ماه تا اواسط آبان ماه باید اقدام به کاهش نوردهی کنید و از اوایل دی ماه باید دوباره اقدام به افزایش نور دهی کنید.
  4. نظافت و بهداشت : اهمیت این موضوع غیرقابل اجتناب است زیرا قناری پرنده ای بسیار حساس است. در ضمن حشراتی مثل رشک یا شپشک بین انسان و پرنده مشترکند. شما باید هفته ای یک بار کف قفس را تمیز کنید و ماهی یک بار همراه با نظافت قفس، میله های قفس و نشیمن گاه پرنده را برداشته و درز های آن را خوب بشویید. زیرا این درز ها منبع تجمع میکروب ها هستند و قفس را هم ضد عفونی کنید.
دقت داشته باشید که قناری به یک بار استحمام در هفته نیاز دارد. این امر به جلوگیری از آلوده شدن پرنده به انگل ها و حشرات کمک می کند. برای این کار می توانید وان های مخصوص حمام قناری را تهیه کنید و آن را تا حد مشخصی که دارد از آب پر کنید. قفس را طوری در نور آفتاب قرار دهید که نیمی از آن در آفتاب باشد و نیمی دیگر در سایه تا قناری مشغول به شنا و استحمام شود.
چاپخانه آنلاین چاپ نوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *